تبلیغات
صاحبان سبز - انتشار اخبار طلاق نشانه تقلید از غرب است

صاحبان سبز

یکشنبه 18 اردیبهشت 1390

انتشار اخبار طلاق نشانه تقلید از غرب است

نویسنده:   

انتشار اخبار طلاق نشانه تقلید از غرب است

انتشار اخبار طلاق نشانه تقلید از غرب است
امام جمعه موقت بجنورد: متاسفانه ما در بخش فرهنگی همچنان از غربیها پیروی می كنیم و بررسی مسایلی چون طلاق و آمار آن در جامعه نشانه تقلید از آنها است.
به گزارش شبكه خبری صداقت، مطبوعات به عنوان یكی از اركان و عوامل مهم و اساسی در رشد و توسعه‌ی یك جامعه محسوب می شود. پویایی و به روز بودن ركن چهارم دموكراسی، در گرو حضور فعال مطبوعات در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. از یك سو، اشاعه توسعه و تقویت فرهنگ ملّی - دینی در گرو كارآمدی رسانه های جمعی، به ویژه رسانه های مكتوب است و نیز تضعیف فرهنگ و یا خودباوری فرهنگی و اشاعه عناصر فرهنگ بیگانه در گرو ناكارآمدی همین رسانه هاست. از سوی دیگر، نشاط، پویایی و كارآمدی مطبوعات نیز در گرو وجود گزارشگران، نویسندگان، روزنامه نگارانی فعّال، شاداب، حرفه ای، علاقه مند، دلسوز و پایبند به اصول حرفه ای روزنامه نگاری است.


از سویی علیرغم سابقه آزاد كشور در دارا بودن قانون مطبوعات، و هشدار ها و ایین نامه های مكرر مسوولان مختلف در خصوص عملكرد رسانه ها و خصوصا روزنامه ها، هر چند گاهی ، انتقادهایی متوجه عملكرد های مختلف رسانه ها از سوی مسوول ایراد می شود.

در این راستا حجت الاسلام علی اكبر اسحاق زاده امام جمعه موقت بجنورد در خطبه های نماز جمعه این هفته با انتقاد از رویه مطبوعات گفت : متاسفانه ما در بخش فرهنگی همچنان از غربیها پیروی می كنیم و بررسی مسایلی چون طلاق و آمار آن در جامعه نشانه تقلید از آنها است.

وی افزود: این در حالی است كه طلاق امری شرعی است و مطبوعات باید به جای دادن آمار طلاق تلاش كنند آماری از لواط و زنا را بدهند كه بركات آسمانی را قطع می كند و تباهی می آورد .اگر می خواهیم به سعادت برسیم باید به آنچه كه قرآن و اسلام بر آن تاكید كرده اند اهمیت دهیم.

امام جمعه بجنورد افزود: نمی شود در شرایطی كه مسائل و منكراتی چون زنا و لواط؛ مسئله و معضل جامعه شده ما سرمان را پایین بیندازیم و بگویم خبری نیست.

گفتنی است مطبوعات مانند زمینه های دیگر، به متخصصان و كارشناسان مخصوص به خود نیاز دارد. متأسفانه آمارها نشان می دهد كه بسیاری از دانشجویان رشته‌ی روزنامه نگاری در ایران، پس از اتمام تحصیلات خود، به كار اصلی خود اشتغال ندارند. در مقابل، افرادی غیر متخصص وارد كارهای مطبوعاتی می شوند. طبق یك آمار، از سال 1345-1373 حدود 900 نفر در رشته‌ی روزنامه نگاری از دانشگاه های داخل كشور فارغ التحصیل شده اند. ولی در سال 1373 قریب 93 درصد آنان، در مطبوعات اشتغال نداشته اند(7) البته، دلیل این مسئله، یا عدم تناسب موارد درسی رشته روزنامه نگاری با نیازها و شرایط اجتماعی كشور است و یا اینكه اشتغال در مطبوعات از لحاظ اقتصادی برای آنان مقرون به صرفه نیست. به هر حال، باید در این مورد اقدامی اساسی صورت گیرد و این مشكل جدّی حل شود.

موارد مزبور بخشی از مشكلاتی است كه دامنگیر مطبوعات، به ویژه پس از انقلاب اسلامی شده است. نقایص مذگور از طرفی، مانع آن می شود كه مطبوعات نقش خویش را در باروری و بالندگی فرهنگ خودی ایفا نمایند و دچار آسیب عدم برخورداری از نیروهای ماهر و مجرب و حرفه ای شوند.از سوی دیگر، موجب می شود تا صحنه برای تاخت و تازهای مهاجمان فرهنگی باز شود و بدون رقیب به فعالیت بپردازند.

بجای اخبار طلاق، آمار لواط و زنا را منتشر کنید

بجای اخبار طلاق، آمار لواط و زنا را منتشر کنید

اورمو ایشچیلری : وسعت فساد های اجتماعی در اثر گسترش فقر داد مسئولین را در آورده است . اما گویا هنوز هم مجازات معلول به جای علت در ذهن اداره كنندگان جامعه نهادینه شده است . خبرنگار اورمو ایشچیلری از افشار یورد (خراسان شمالی) گزارش داد: امام جمعه موقت بجنورد در خطبه های نماز جمعه این هفته با انتقاد از رویه مطبوعات گفت : متاسفانه ما در بخش فرهنگی همچنان از غربیها پیروی می كنیم و بررسی مسایلی چون طلاق و آمار آن در جامعه نشانه تقلید از آنها است.

حجت الاسلام علی اكبر اسحاق زاده افزود: این در حالی است كه طلاق امری شرعی است و مطبوعات باید به جای دادن آمار طلاق تلاش كنند آماری از لواط و زنا را بدهند كه بركات آسمانی را قطع می كند و تباهی می آورد .اگر می خواهیم به سعادت برسیم باید به آنچه كه قرآن و اسلام بر آن تاكید كرده اند اهمیت دهیم.

امام جمعه بجنورد افزود: نمی شود در شرایطی كه مسائل و منكراتی چون زنا و لواط؛ مسئله و معضل جامعه شده ما سرمان را پایین بیندازیم و بگویم خبری نیست .
 

تاثیر مهریه در زندگی مشترک

تعیین میزان مهریه خانم ها به نرخ روز، از جمله مواردی بوده که همواره مورد بحث و اختلاف و گمانه زنی ها میان مردم بوده است؛ دقیقا مانند محاسبه دیه در ماه های حرام که به گفته عوام، دو برابر و به گفته قانون و حقوقدانان، یک سوم به میزان دیه واقعی افزوده می شود…

 

تعیین مهریه به نرخ روز، از جمله مواردی است که هیچ گاه اطلاع رسانی دقیق و شفافی در باب آن نشده و همگان از چگونگی محاسبه آن، بی اطلاع هستند و گاه این ناآگاهی، موجب دلگیری و سوءبرداشت هایی میان مردم و شهروندان شده است.

به گزارش بانکی دات آی آر«تابناک» اجتماعی، اقدام به انتشار جدول و چگونگی دقیق محاسبه مهریه کرد تا هم اطلاع رسانی دقیق در این باره انجام گیرد و هم آقایانی که قصد جدایی از همسر خود را دارند، از پیامدهای این کار آگاه باشند!
در نامه ای که معاون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی برای مدیر حوزه ریاست قوه قضاییه فرستاده، جدول شاخص سالانه جهت محاسبه مهریه وجه رایج ممکلت درج شده تا به این وسیله تعیین تکلیف کرده و برای دستگاه های زیرمجموعه قوه قضائیه نیز ارسال و اجرایی شود.

متن کامل نامه و شیوه دقیق محاسبه ارزش مهریه به نرخ روز، به شرح زیر است:

معاون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
حسین قضاوی
نحوه محاسبه ارزش مهریه وجه رایج کشور
بر اساس ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب مورخه ۱۳/ ۲/ ۱۳۷۷ هیأت محترم وزیران، نحوه محاسبه ارزش فعلی مهریه به ترتیب ذیل می باشد:
مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال قبل ÷ عدد شاخص در سال وقوع عقد = ارزش مهریه در حال حاضر
به طور مثال اگر ازدواج با مبلغ مهریه دویست هزار ریال در سال ۱۳۵۲ تحقق یافته و قرار باشد مبلغ مذکور در حال حاضر تأدیه گردد، برای محاسبه مبلغ مهریه (سال ۱۳۸۹) از رابطه ذیل استفاده می گردد:
مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال ۱۳۸۸ ÷ عدد شاخص در سال ۱۳۵۲ = ارزش مهریه (سال ۱۳۸۹)
بر اساس رابطه فوق و با توجه به اعداد شاخص که در جدول پیوست آمده است:
ارزش مهریه (سال ۱۳۸۹) = ۲۰۰۰۰۰ ریال × ۰۳٫ ۲۰۳ ÷ ۴۷٫ ۰= ۷۴۵٫ ۳۹۵٫ ۸۶
در نتیجه مهریه قابل پرداخت در سال ۱۳۸۹ (زمان تأدیه) معادل۷۴۵٫ ۳۹۵٫ ۸۶ ریال می باشد. بدیهی است که تا سال ۱۳۸۹ به پایان نرسد، صورت کسر فوق، شاخص سال ۱۳۸۸ یعنی عدد ۰۳٫ ۲۰۳ خواهد بود و بعد از اتمام سال ۱۳۸۹ و ورود به سال ۱۳۹۰ شاخص سال ۱۳۸۹ جایگزین شاخص سال ۱۳۸۸ خواهد گردید.


 

داماد به پرداخت مهریه ی عجیب زن محکوم شد!

مرد جوان که با همسرش در آسمان آشنا شده بود، پس از صدور حکم طلاق مجبور است همسرش را به ۱۲۰ سفر خارجی بفرستد.

زوج جوانی مقابل قاضی عموزادی – رئیس شعبه ۲۶۸ دادگاه خانواده – نشستند و منتظر رسیدگی به پرونده بودند که قاضی سر از اوراق پرونده برداشت و به مرد جوان گفت: پرونده را مطالعه کردم. همسرتان مهریه‌اش را به اجرا گذاشته و این جلسه به درخواست او و برای شنیدن حرف‌های شما برگزار شده است، اگر توضیحی دارید، بفرمایید.

مرد جوان هم گفت: «آقای قاضی! من میهماندار هواپیما هستم و حدود یک سال قبل با همسرم «تینا» در یک سفر خارجی آشنا شده و پس از چند جلسه گفت‌و‌گو با هم برای ازدواج به توافق رسیدیم. پس از مدت کوتاهی موضوع را با خانواده‌هایمان در میان گذاشتیم. همه چیز به خوبی پیش رفته بود که هنگام عقد پیشنهاد مهریه عجیب از سوی «تینا» تعجب خانواده‌هایمان را برانگیخت، چرا که همسرم درخواست داشت به جای سکه طلا، سفر به ۱۲۰ کشور خارجی را به عنوان مهریه‌اش انتخاب کنیم، چرا که بشدت عاشق سفر خارج و گشت و گذار بود.

با شنیدن این پیشنهاد از آنجا که همسرم را عاشق سفر و علاقه‌مند به شغلم دیدم، خوشحال بودم، اما از سوی دیگر وقتی به هزینه سنگین مهریه فکر کردم، تنم به لرزه افتاد. با این حال به دلیل اینکه خوشحالی تینا برایم بیشتر اهمیت داشت، بر‌خلاف میل خانواده‌ام خواسته همسرم را پذیرفته و او را با همان مهریه دلخواهش به عقد دائم خود درآوردم.

چند ماهی از شروع زندگی مشترکمان گذشته بود که همسرم از من خواست تا در سفرهایم او را نیز همراه خود ببرم، اما هرچه گفتم این درخواست امکانپذیر نیست، قبول نمی‌کرد. امکان پرداخت هزینه سفرش از سوی خودم نیز وجود نداشت. به خاطر این مسئله کم‌کم اختلاف‌های ما شروع شد.

از سوی دیگر او که گرفتار شک و بدبینی است، علت مخالفتم را حضور زن دیگری در زندگی‌ام می‌دانست و…با این حال هرچه سعی کردم تا او را متقاعد کنم، بی‌فایده بود. از سوی دیگر وقتی لابه‌لای حرف‌ها و جر‌و‌بحث‌هایمان از همسرم شنیدم که به خاطر علاقه‌اش به سفر با من ازدواج کرده، بشدت عصبانی و خشمگین شدم. بعد هم همسرم به حالت قهر راهی خانه پدرش شد.

من هم همان شب راهی سفر کاری شدم. طی دو روز ترجیح دادم با تینا تماس نگیرم تا هر دو کمی آرام‌تر بشویم و ماجراهای آن روز را فراموش کنیم. اما وقتی به خانه برگشتم، در کمال ناباوری متوجه شدم همسرم در غیاب من تمام وسایلش را به خانه پدرش انتقال داده و مهریه‌اش را به اجرا گذاشته است.

من که بشدت از او ناراحت شده بودم، تصمیم گرفتم طلاقش دهم!

زن جوان که تا آن لحظه سکوت کرده بود، با قطع حرف‌های همسرش گفت: زمانی که با مسعود  آشنا شدم، به خاطر هیجان شغلش به او وابسته‌تر شدم، زیرا به سفر علاقه شدیدی داشتم و تصور می‌کردم که از این به بعد می‌توانم در کنار همسرم همه دنیا را ببینم، اما افسوس که سخت در اشتباه بودم. بنابراین حالا که نمی‌توانم او را راضی کنم تا همراهش باشم، مهریه‌ام را به اجرا گذاشتم تا بلکه از این طریق بتوانم به خواسته‌ام برسم و کشورهای مورد علاقه‌ام را ببینم. اگر هم مسعود مهریه‌ام را بپردازد، حاضرم از او جدا شوم.

قاضی عموزادی پس از شنیدن اظهارات زوج جوان وقتی آنها را در تصمیم‌شان مصمم دید، حکم پرداخت مهریه را صادر کرد. مرد جوان هم محکوم شد سالی یک بلیت سفر به خارج از کشور به عنوان مهریه همسر سابقش تهیه و پرداخت نماید.

 

تعداد زنان بیوه 6 برابر مردان بدون همسر است

 

 

تعداد زنان بیوه 6 برابر مردان بدون همسر است
طبق آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران از سرشماری سال 85، تعداد زنان بدون همسر در اثر فوت 6 برابر تعداد مردان بدون همسر در اثر فوت است.

دکتر شهلا کاظمی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جمعیت 30 میلیونی مردان 10 سال به بالا در کل کشور گفت: در میان مردانی که زنان خود را در اثر فوت از دست داده اند تنها یک درصد از آنها که 300 هزار نفر هستند، بدون همسر به زندگی خود ادامه داده و بقیه مجددا ازدواج کرده اند.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه با بیان اینکه در مقابل جمعیت یک درصدی مردان بدون همسر در اثر فوت، شش درصد از زنان با همین شرایط زندگی می کنند و به ازدواج مجدد اقدام نکرده اند، اظهار داشت: این زنان، یک میلیون و 891 هزار نفر در کل کشور هستند.

بر اساس نتایج یک تحقیق با عنوان «بررسی مسایل و مشکلات زنان و دختران بدون همسر» با جامعه آماری دختران و زنان 28 تا 55 ساله مجرد و بدون همسر ساکن 22 منطقه شهر تهران» که طی سالهای گذشته انجام شده نزدیک به نیمی از زنان مطلقه، دارای درآمد شخصی هستند. در حالیکه این موضوع در مورد تنها 4/27 درصد زنان بیوه صدق می‌کند. بنابراین می‌توان ادعا کرد زنان شاغل و دارای استقلال مادی آمادگی بیشتری برای رهایی از زندگی مشقت ‌بار و غیرقابل تحمل را دارند.

 

طلاق خانواده‌های ایرانی را نشانه گرفته؛ متولی کجاست؟

 

جامعه > خانواده  - جدیدترین آماری که مرکز مطالعات راهبردی سازمان ملی جوانان منتشر کرده، ارقام جدیدی را در این مورد نشان می‌دهد که نشان‌دهنده رشد دوبرابری طلاق در برابر ازدواج است.

طلاق در کشور به مرحله هشدار رسیده. از سال پیش تا کنون این موضوع که حالا خیلی از جامعه شناسان آن را یک مشکل اجتماعی می‌دانند، در صدر اخبار اجتماعی کشور قرار گرفته و هر از چندگاه، مسئولان کشور نسبت به بالا رفتن آمار آن هشدار می‌دهند.

سال 88  اختلاف‌هایی که دامنه اش به خانواده‌ها هم کشیده شد و باعث شد که به یکباره تعداد زیادی از مسئولان کشور و کارشناسان اجتماعی در مورد افزایش طلاق و کاهش آمار ازدواج اظهار‌نگرانی کنند.

اما جدیدترین آماری که مرکز مطالعات راهبردی سازمان ملی جوانان منتشر کرده، ارقام جدیدی را در این مورد نشان می‌دهد که نشان‌دهنده رشد دوبرابری طلاق در برابر ازدواج است.

مرکز مطالعات راهبردی این سازمان بر اساس مطالعات انجام شده در مورد وضعیت ازدواج و طلاق در استان‌های مختلف طی سال‌های 83 تا 88 ، اعلام کرده است: اغلب استان‌ها رشد منفی در ازدواج داشته‌‌اند، اما در مجموع در چند سال گذشته نرخ رشد ازدواج در کشور در حال افزایش بوده که البته میزان رشد آن کم است.

مقایسه آمار 6 ماهه اول سال 88 با سال 89 نشان می‌دهد که ازدواج 3.2درصد و طلاق 6.2 در صد رشد داشته است. طبق آخرین آمار رسمی سازمان ثبت احوال، میزان طلاق در 6 ماه نخست سال جاری در کل کشور 65هزار و 505 واقعه بوده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل 6.2 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این آمار، امسال نرخ افزایش طلاق دو برابر نرخ افزایش ازدواج در کل کشور بوده است چنان که مطالعات انجام شده بر روی نرخ رشد3.2 درصدی ازدواج نشان داده است که در شهرها ازدواج رشد منفی داشته، این در حالی است که در روستاها شاهد رشد مثبت 11.8درصدی بودیم که در مجموع نرخ رشد 3.2درصدی ازدواج را در شهر و روستا مشاهده شده است.

مولفه‌‌های مختلفی در مورد دلایل تاخیر ازدواج قابل اشاره است و بر اساس نظرسنجی انجام شده در بین جوانان بر خلاف تصوری که عوامل اقتصادی را عامل تاخیر ازدواج می‌دانند، اولین و مهمترین عامل تاخیر ازدواج عوامل فرهنگی است.

اما از بحث آمار و ارقام ازدواج و طلاق گذشته، اینطور که کارشناسان اجتماعی می‌گویند علت‌های وقوع طلاق در کشور و انواع آن هر روز شکل‌های جدیدی به خود می‌گیرد. جوان گرایی در طلاق، بالارفتن آمار طلاق توافقی، افزایش طلاق عاطفی در میان زوج‌ها، نقش آشنایی قبل زوج‌ها با یکدیگر قبل از ازدواج و ... از جمله موضوع‌های جدید است که نظر بسیاری از کارشناسان و مسئولان اجتماعی کشور را به خود جلب کرده‌اند.

این نگرانیها در حالی در مورد طلاق در کشور وجود دارد که هنوز که هنوز است هیچ سازمان مشخصی ساماندهی وضع طلاق را برعهده نگرفته و دولت هم با برنامه های هرروزه ای که در مورد بالابردن آمار ازدواج در کشور به سامران ملی جوانان، سازمان بهزیستی، دفتر امور زنان و خانواده ریلست جکهوری و ... ابلاغ می کند، همچنان تصمیم ندارد سازمانی را متولی امر طلاق در کشور کند.

 

نگاهی به عادی شدن طلاق درکلانشهرها؛

نگاهی به عادی شدن طلاق درکلانشهرها؛
قبحی که شکسته شد
از تلخی طلاق زیاد حرف می‌زد؛ جدا کردن گوشت از ناخن است به این سادگی‌ها که می‌گویند و می‌شنوی نیست، اما نمی‌دانم چرا حرف‌های مادربزرگ این روزها خریداری ندارد، انگار تاریخ مصرف‌ عقاید و حرفهایش سال‌هاست که به پایان رسیده.

شبکه ایران: هر وقت می‌شنید میان دوستان و آشنایان کسی قصد طلاق گرفتن دارد، می‌گفت حرف از جدایی نزنید، عرش آسمان به لرزه می‌آید.
زن جوان رو به دوستش می‌گوید: چرا از طلاق می‌ترسی، باورکن با طلاق گرفتن تو هیچ فاجعه‌ای اتفاق نمی‌افتد، دیگر دوره آن دست حرف‌های مادربزرگ‌ها که می‌گفتند با لباس سپید به خانه بخت می‌روی و با همان لباس ... دیگر گذشته است.
دامنه طلاق به عنوان امری که گفته می‌شود «هیچ حلالی در نزد خدا منفورتر از آن نیست» از مواردی است که طی یک دهه اخیر سیر صعودی به خود گرفته طوری که حالا با آمارهای تکان دهنده پشت دیوار خانه‌ها قرار گرفته است.
"در ده سال گذشته میزان طلاق 134 درصد رشد داشته است در حالی‌که رشد ازدواج در این مدت 56 درصد بوده است."
این آمارها به این معنی است که اگر طلاق برای خانواده ما اتفاق نیفتاده، ولی لااقل یکی از نزدیکان ما مثل عمه، خاله و ... آن را تجربه کرده‌اند.

قبحی که شکسته شد
قدیم‌ترها و بزرگان فامیل، کوچکترها را از اختلاف و بداخلاقی در خانواده‌هاشان نهی می‌کردند، چرا که می‌دانستند یک اختلاف و طلاق در خانواده و خاندانشان همان سیب خرابی است که همه سیب‌های جعبه را خراب می‌کند، اما حالا دیگر پای بزرگترها از خانواده‌های هسته‌ای روزگار ما بریده شده، دیگر پدرها و مادرها کمتر در زندگی دختر و پسرشان وارد می‌شوند و حتی آن‌ها را به طلاق تشویق هم می‌کنند.
کارشناسان جامعه بر این باورند که ریختن قبح طلاق مهم‌ترین عامل افزایش آن در جامعه است، اگر چه این روزها بسیاری از زوج‌ها با طلاق‌هایی تحت عنوان توافقی سعی می‌کنند با کم هزینه‌ترین طریق ممکن از یکدیگر جدا شوند اما نمی‌دانند با بوجود آوردن آسیب‌هایی اجتماعی، هزینه‌های بسیاری را به جامعه تحمیل می‌کنند.
محمد جواد ضیغمی جامعه شناس در گفت‌و گو با شبکه ایران در این باره می‌گوید: متاسفانه ما پس از انتشار آمارهای روزافزون و تکان دهنده طلاق به فکر چاره افتاده‌ایم.
ضیغمی در ادامه می‌افزاید: مشکل اصلی جامعه ما این است که از طلاق یک فهم سطحی داریم، بسیاری از ما نمی‌دانیم که طلاق یعنی انحلال خانواده، انحلالی که باعث بوجود آمدن آسیب‌های بسیاری به فرزندان و جامعه می‌شود.
او ادامه می‌دهد: برای بسیاری از ما این سوال بوجود آمده است که چرا قبح طلاق در جامعه رو به شکستن پیش رفته است، دلیل آن این است که ما آگاهی بسیار ضعیفی نسبت به ازدواج داریم، با اطلاعاتی اندک نسبت به طرف مقابل اقدام به تشکیل خانواده می‌کنیم و با بهانه‌هایی پیش پا افتاده آن را برهم می‌زنیم.

انتشار آمارها باعث شکسته شدن قبح طلاق شده است
این روزها آمارهای مربوط به طلاق و ازدواج به صورت کاملا شفاف در دسترس همه افراد قرار گرفته است، طوری که هر وقت صحبت از ازدواج و طلاق می‌شود بسیاری از جوانان با یکسری حساب‌های سرانگشتی می‌گویند: از هر سه ازدواج یکی به طلاق منتهی می‌شود، چرا ازدواج کنیم؟
و یا آن‌ها که تازه زندگی مشترک را شروع کرده‌اند با برخورد با اولین مشکل به ظاهر جدی، می‌گویند: روزی صدها جدایی در دفاتر ازدواج این شهر ثبت می‌شود من هم یکی از آن‌ها!
ضیغمی در ادامه می‌گوید: منظور این نیست که با عدم انتشار آمارهای مربوط به طلاق صورت مسئله را پاک کنیم، بلکه سعی کنیم با کمرنگ جلوه دادن این موضوع به جوانان بگوییم که طلاق اولین و آخرین راه حل نیست.
او ادامه می‌دهد: مراجع قانونی نیز باید تدابیری اتخاد کنند که روند دریافت حکم طلاق برای زن و شوهر بسیار دشوار باشد، آنها باید قبل از صدور هر حکمی زوج را به مراکز مشاوره ارجاع دهند.
ضیغمی البته معتقد است: از سوی دیگر ما باید پدیده طلاق را به درستی معرفی کنیم تا به عنوان آخرین راه و در جایگاه خود مورد استفاده قرار گیرد.

زنان و سایه شوم طلاق
اگر چه قبح طلاق در جامعه ریخته، اما هنوز هم زنان مطلقه برای اجاره مسکن، اقامت تنها یا با فرزند خود در هتل‌ها، مهمانسراها و حتی حضور در مجالس میهمانی دچار همان نگاه سرد اطرافیان هستند.
هنوز هم تعداد زنانی که پس از ازدواج اول و طلاق، تنها و یا با فرزند خود زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از مردان جداشده است؛ چرا که بیشتر مردان در همان روزهای اول پس از طلاق به فکر ازدواج بعدی هستند و ظرف مدت کوتاهی، زندگی جدید را شروع می‌کنند.
دکتر انور صمدی راد ـ استاد دانشگاه و آسیب‌شناسی ـ به ایسنا می‌گوید: ۹۰ درصد زنان مطلقه مورد نظرسنجی دارای فرزند، نسبت به آینده فرزندان خود نگرانی زیادی دارند، ۳۳ درصد این زنان عنوان کرده‌اند که فرزندانشان به خاطر طلاق در حد «زیاد» و «بسیار زیاد» احساس حقارت می‌کنند، همچنین ۸۸ درصد این زنان که فرزند دختر داشته‌اند، نگران آینده فرزند خود در ازدواج مجدد هستند و ۷۹ درصد همین زنان نسبت به آینده و تنهایی خود احساس نگرانی زیادی می‌کنند.
وی تاکید دارد که ۷۰ درصد زنان مطلقه وجود باورهای غلط و قضاو‌ت‌های تنگ نظرانه مردم را نسبت به طلاق و زنان مطلقه، عامل اصلی ناامنی و دوری آن‌ها از دیگران و روابط عادی و فامیلی تلقی می‌کنند.
پایان مطلب/

 

دادگاه خانواده / طلاق به خاطر عکس‌های مستهجن اینترنتی

دادگاه خانواده / طلاق به خاطر عکس‌های مستهجن اینترنتی

دادگاه خانواده / طلاق به خاطر عکس‌های مستهجن اینترنتی پرتال تفریحی البرز دانلود

همسر یک مرد جوان با مراجعه به دادگاه خانواده به خاطر نگهداری عکس‌های مستهجن از شوهرش شکایت کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این زن در شعبه ۲۶۸ دادگاه خانواده در حضور قاضی عموزادی، گفت: همسرم ۳۰ سال سن دارد و در یک شرکت کامپیوتری مشغول به کار است. به خاطر شغلش همیشه یک کامپیوتر شخصی همراه خود دارد.

وی افزود: متاسفانه هدف همسرم از جست‌وجو در اینترنت فقط جمع‌آوری عکس‌های مستهجن و تصاویر غیراخلاقی است که در سایت‌های خارجی وجود دارد.

این زن اظهار کرد: تاکنون دو سال است با هم زندگی می‌کنیم و از این موضوع خبر نداشتم اما چند روز پیش هنگامی که داشتم با کامپیوترش کار می‌کردم چند عکس خارجی از زنان برهنه دیدم و دانستن این موضوع که همسرم اکثر اوقات در پی یافتن چنین عکس‌ها و تصاویری است برایم خیلی ناراحت‌کننده بود.

وی گفت: وقتی از او در مورد عکس‌ها توضیح خواستم، از اینکه بدون اجازه وارد حریم خصوصیش شده‌ام عصبانی شد و گفت که این‌گونه جست‌وجو و جمع‌آوری تصاویر را دوست دارد و این ربطی به من ندارد.

مرد نیز در ادامه همسرش را دروغگو خواند و نارضایتی خود را از این طلاق اعلام کرد.

در ادامه، پرونده دادخواست طلاق این زن به مرکز مشاوره و شورای حل اختلاف ارجاع داد شد تا در این خصوص رسیدگی لازم به عمل آید.

 

چه کسی با زن خیابانی توبه کرده ازدواج می کند؟

بی توجهی به مسئله زنان خیابانی تنها به کور شدن گره آن می انجامد
 
افکار:به فرض که زن خیابانی توبه کرد، هیچ مدل یا راهکاری برای تحصیل، مسکن، اشتغال و ازدواج این فرد تدبیر نشده است و همین مسئله موجب بازگشت او را به سبک زندگی قبلی می شود.
چه کسی با زن خیابانی توبه کرده ازدواج می کند؟
سید جواد زمانی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی افکار گفت: مسئولین وزارت کشور و نیروی انتظامی برای جمع آوری ۲۴ ساعته زنان خیابانی اعلام آمادگی کردند ولی مشکل آنست که بهزیستی امکانات لازم جهت نگهداری آنها را ندارد.
وی افزود:سازمان بهزیستی اعلام کرده حداکثر ۲۵ درصد زن خیابانی را می تواند تحت پوشش و مراقبت قرار دهد و بیش از این تعداد ظرفیت ندارد. به عبارت دیگر فرض برآنکه این افراد از سطح شهر جمع آوری شدند هیچ تدابیری برای نگهداری آنها اندیشیده نشده است.
نماینده مجلس هشتم افزود: اگر امکانات موجود باشد و این زنان هم توبه کنند، حالا سوال اینست که چه ضمانتی وجود دارد که پس از رهایی مجدداً خیابانی نشوند؟ به واقع هیچ گونه ضمانتی نیست چون اصلاً شرایط جامعه و بسترهای اجتماعی اجازه این کار را نمی دهند.
وی ادامه داد: به فرض که زن خیابانی توبه کرد، هیچ مدل یا راهکاری برای تحصیل، مسکن، اشتغال و ازدواج این فرد تدبیر نشده است و همین مسئله موجب بازگشت او به سبک زندگی قبلی می شود.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: با تفاسیر مذکور بحث در مورد تعیین متولی جمع آوری و نگهداری از زنان خیابانی کاملا بی معنی است چراکه موفقیت در حل این معضل اجتماعی سلسله مراحلی را می طلبد که متاسفانه در هر مرحله به دلایلی نقص جدی وجود دارد.
وی با بیان اینکه در این زمینه فقط خدا باید کمک کند اضافه کرد: بی توجهی به مسئله زنان خیابانی تنها به کور شدن گره آن می انجامد و تبعات منفی بسیاری نظیر ترویج فساد و فحشا، بی بند و باری، شیوع بیماری های جنسی و ... را در پی دارد. از طرفی خشکاندن بستر های معضل مذکور مستلزم تامین شغل و مسکن برای زنان جمع آوری شده است که در حال حاضر هیچ متولی ندارد.
 

نوع جدید طلاق: طلاق برای گرفتن انتقالی!

 آتی نیوز: برخی بانوان فرهنگی که امتیاز و شرایط انتقال را ندارند از همسر خود به صورت صوری طلاق می‌گیرند و در این مدت در كنار همسر و فرزندان خود زندگی می‌كنند. 

بنابراین گزارش، برخی بانوان فرهنگی که با وجود نداشتن امتیاز و شرایط نقل و انتقال تصمیم دارند از شهرستان‌های خراسان رضوی به مشهد منتقل شوند از همسر خود به صورت صوری طلاق می گیرند.

گفته می شود این زنان با مراجعه به مراجع قضایی از همسر خود طلاق می گیرند تا تحت عنوان سرپرست خانوار مانعی برای انتقال به مرکز استان نداشته باشند.

بر اساس شنیده ها صیغه طلاق در حالی جاری می شود که زن خانواده در کنار همسر و فرزندانش زندگی می‌کند.

 

زن و شوهر یا همکارانی در یک اداره؟!

 

مطلب فوق در مورد این است که با زیاد شدن مشغله‌های کاری زن یا شوهر، فرصت رسیدگی آنان به هم سلب می‌شود و به نوعی موجب جدایی عاطفی آنها می‌گردد

نظرات() 
How long do you grow during puberty?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:19 ق.ظ
I got this website from my friend who told me about this web site and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative content at this time.
How do you prevent Achilles tendonitis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:14 ب.ظ
Fascinating blog! Is your theme custom made or did you
download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would
really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Bless you
remahodgkin.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 11:42 ب.ظ
Hurrah, that's what I was exploring for, what a material!

present here at this website, thanks admin of this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :