تبلیغات
صاحبان سبز - یک میلیارد گرسنه در جهان

صاحبان سبز

دوشنبه 26 اردیبهشت 1390

یک میلیارد گرسنه در جهان

نویسنده:   

یک میلیارد گرسنه در جهان

تشدید بحران اقتصادی در جهان به بدتر شدن شرایط تغذیه‌ی مردم جهان سوم منجر شده است. سازمان خواربار جهانی و نهاد‌های امدادرسانی هشدار می‌دهند که شمار گرسنگان در ماه‌های آینده به یک میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

 

گرسنگی و سوءتغذیه پیش از بروز بحران اقتصادی جهانی نیز در جهان سوم رو به رشد بود.  مواد خام ارزان‌تر شده‌اند، اما قیمت خوراک بالا رفته است.نماینده‌ی سازمان امدادی “اکسفام“ در آلمان می‌گوید، خطری در نیمه‌ی دوم سال جاری در کمین جمعیت کشورهای رو به توسعه است که  می‌توان نام "بحران گرسنگی" را به آن داد. به نقل از سازمان تغذیه‌ی جهانی، هر جهش شوک‌‌آور در قیمت ‌مواد خوراکی می‌تواند وضع گرسنگان را وخیم‌تر سازد.

 

بازگشت بحران تغذیه

یک کارشناس کشاورزی در بانک جهانی از بحران تغذیه یا سوءتغذیه در سطح جهان می‌گوید. به عقیده‌ی این کارشناس، افزایش بهای گندم، ذرت و سایر اقلامی که خوراک پایه‌ی جمعیت کشورهای فقیر را تشکیل می‌دهند، شرایط نگران کننده‌ای ترسیم می‌کند.

اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان خواربار جهانی نشانگر این هستند که قیمت مواد خوراکی در کشورهای رو به توسعه از سال گذشته بالا رفته‌اند. طبق آمار، این افزایش بها در ماه‌های قبل ترمیم نشده و برخی اقلام ضروری، گران‌ترهم شده‌اند. این در حالی است که نرخ پاره‌ای فرآورده‌های کشاورزی در بازار آزاد طی ۱۲ ماه گذشته، کاهش قابل توجهی داشته است به‌طور نمونه، قیمت ذرت در پاناما به نسبت سال گذشته در ماه فوریه، ۲۲ درصد گران‌تر شده، در حالی‌که در همین فاصله‌ی زمانی، شاخص سهام خرید و فروش مواد خام بیش از ۳۰ درصد تنزل کرده است. نرخ برنج وارداتی به کنگو دو برابر شده، حال آن‌که شاخص داد و ستد برنج، به یک سوم کاهش یافته است. خریداران برنج در فیلیپین، ماده‌ی اصلی خوراک خویش را ۲۰ درصد گران‌تر از از ماه فوریه‌ی سال گذشته تهیه می‌کنند.

بحران انسانی

رشد قیمت‌ها، دلایل چندی دارد. به نظر کارشناسان سازمان خواربار جهانی، نقش محوری به  شکنندگی پول بسیاری کشورهای فقیر باز‌می‌گردد که  ارزش خود را در برابری با دلار، هرچه بیشتر از دست می‌دهند. نرخ واردات مواد خوراکی به دلار است، زیرا دلار شاخص ارز داد و ستد بین‌المللی است.

یک دلیل دیگر، افزایش بهای کود در سطح جهان است که این خود منجر به کم‌حاصلی زمین‌های کشاورزی می‌شود. بسیاری از کشورهای فقیر از پیامدهای گرم شدن زمین، آسیب‌های جدی دیده‌اند. خشکی بیش از حد خاک یا شستشوی املاح خاک در پی سیل، زمین‌های بسیاری کشورها را عقیم کرده و این در نهایت، وابستگی آنها به واردات را بیشتر می‌کند.

احتمال می‌رود که ذخیره‌ی ارزی بسیاری کشورهای فقیر برای خرید و واردات مواد خوراکی گران، به اندازه‌ی کافی نباشد. بر این اساس، رئیس بانک جهانی از کشورهای غنی درخواست کرده که صندوق ویژه‌ای برای کمک به کشورهای رو به توسعه دایر کنند تا به این وسیله جلوی دگردیسی بحران مالی به بحرانی انسانی و سیاسی را بگیرند.

مشکل گرسنگی، موضوع اصلی اجلاس سال گذشته سران کشورهای جهان بود. در این اجلاس مبلغ ۱۲،۳ میلیارد دلار بودجه برای صندوق ویژه‌ی تغذیه اختصاص داده شد. اما این مبلغ در قیاس با بسته‌های بیلیون دلاری اختصاص یافته برای نجات اقتصاد، بسیار نازل جلوه می‌کند. به نقل از مسئولان سازمان امدادی "اکسفام"،  تاکنون تنها مبالغ بسیار کمی از همین صندوق به حساب نهادهای امدادی واریز شده‌اند.

 

گلی زیبا درست شده توسط كودكان گرسنه

 


چه میتوان باید كرد .؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

تصویر بالا عکس کودک خردسالی که در جنگ های داخلی سومالی به شدت ضربه دیده، در آن جنگ ها حدود یک میلیون نفر همه با کتک و چاقو و تبر کشته شدند. به همه راهبه ها تجاوز شد، پدرهای مقدس کشته شدند، مادرها پاشیده شدند، کودکان سر بریده شدند. شاید باید با عاشورا مقایسه بکنیم که همه جسم ها تکه تکه شده بودند، هر کسی که رد می شد، با تبر بر جسم سرد یک ضربه ای وارد می کرد، جسم متلاشی می شد، فیلم های بسیاری از این حرکت ها گرفته شده، و من یکی دارم، دوست ندارم هیچ کس حتی خودم دوباره، آن فیلم را ببینم. آخرین عکس یکی از صحنه های همین درگیری ها می باشد، اگر کمی دقت کنید می بینید اطراف پر از جسم مُرده است..
چه باید کرد ؟
آیا میتوان انسان بود ،
آیا میتوان احساس داشت ،
آیا میتوان به زلالی کودکان عشق ورزید ،
آنگاه با دیدن تصویرهایی اینچنین تلخ ،
با دیدن اشکهای این کودک معصوم ،
از ژرفای وجود فرباد سر نکرد که :
مرگ بر جنگ ، مرگ بر جنگ ،
و بازهم مرگ بر جنگ …

 

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/200687195747484.jpg

خدایا چه رنجی است انسان بودن؟ زنده بودن و دیدن ؟

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/q.jpg

گرسنگی باعث وقوع اتفاق های غیر منتظره می شود

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/biafra.jpg

اگر من جای او بودم چه ؟

 

هم پایش، هم شکمش..

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/KoreanWarRefugeeWithBaby.jpg

تایوان

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/pic.jpg
چه وصفی می توان کرد ؟ وقتی بچه ها گروگان باشند
http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/soldier_girl.jpg
چه قدر دردناکِ که انسان از بودنش شرم داشته باشه

 

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/_44400490_chad_getty_416b.jpg

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/bnw-carlisle-umunna-nigeria-biafra-war-child-casualty-3.jpg
می برم جسم سرد برادر خردسالم را

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/sh5.jpg

می کشم جسم سرد مادرم را – کیست که با من هم دردی کند

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/1586_1227692257_21641.jpg

http://blog.tarikhema.ir/wp-content/uploads/2010/06/945-20050706-29.jpg

چرا؟

 

 

کودکان فقیر و خندان

چهره های خندان پسربچه ها در یك روستای ماهیگیری در جنوب لواندا پایتخت آنگولا..
 
 

یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) - UNICEF

جنگ جهانی دوم قربانیان زیادی داشت كه از جمله آنان، كودكان و زنان بودند. وضعیت فاجعه‌بار كودكان و فكر حمایت از آن‌ها و جلوگیری از تكرار چنین وضعیتی، منجر به این شد كه مجمع عمومی در دسامبر 1946 به توصیه شورای اقتصادی و اجتماعی، صندوق بین‌المللی سازمان ملل متحد را جهت حمایت از كودكان در اروپا و چین و كشورهایی كه درگیر جنگ شده بودند تأسیس نماید. با گذشت چند سال، در دسامبر 1950 بنا به تصمیم مجمع عمومی، مأموریت صندوق به سوی ارائه كمك‌های لازم، برای كودكان كشورهای در حال توسعه تغییر جهت داد. در نهایت در اكتبر 1953 مجمع عمومی برآن شد تا این سازمان را به عنوان «ركن دائمی» نظام ملل متحد قرار دهد. در همین راستا، نام آن را به «صندوق كودكان ملل متحد» تغییر داد.
صندوق كودكان ملل متحد با توجه به مسئولیت ها و فعالیت‌های آن از بابت بقا، حمایت و ارتقای جایگاه اجتماعی و آموزشی كودكان و زنان در سطح جهان، به ویژه كشورهای كم توسعه و عقب‌مانده، در میان اركان فرعی سازمان ملل متحد، از حیث فعالیت درحوزه توسعه انسانی و پایدار جایگاه خاصی دارد.ساختار سازمانی یونیسف

یونیسف یكی از اركان دائمی سازمان ملل متحد است. لازم به یادآوری است كه سازمان ملل متحد علاوه بر شش ركن اصلی، دارای اركان فرعی متعددی است كه هریك از آن‌ها وابسته به یكی از اركان اصلی هستند. این اركان فرعی كه عموماً شرایط لازم برای تبدیل شدن به سازمان‌های تخصصی را دارند به دلایل سیاسی كه ناشی از سیاست و منافع قدرت‌های بزرگ است، تغییر وضعیت نیافته‌اند، علت مخالفت كشورهای بزرگ، آزادی عمل و قدرت مستقلی خواهد بود كه این سازمان‌ها به دست خواهند آورد و مشكلاتی كه این آزادی می‌تواند برای كشورهای مذكور پدید آورد.
اركان فرعی به موجب قطع‌نامه‌های صادره از سوی مجمع عمومی تأسیس می‌شوند، این اركان تنها در صورتی ایجاد می‌شوند كه اختیارات آن‌ها در چارچوب اختیارات صریح یا ضمنی مجمع قرار گیرد. یونیسف به عنوان یك «آژانس عملیاتی» از ساختاری برخوردار است كه می‌تواند به صورت مستقل سیاست‌های لازم را جهت اجرا تصویب نماید. این ساختار به دلیل حضور كشورهای كوچك و ضعیف و قدرت رأی آن‌ها، مورد رضایت كشورهای قدرتمند نیست و مشكلاتی را در راستای فعالیت‌های سازمان ایجاد می‌كند.

                                                                       

 

یونیسف در ساختار سازمانی خود دارای سه ركن است:
1) هیئت اجرایی؛ 2) دبیرخانه؛ 3) دفاتر منطقه‌ای.
هیأت اجرایی: این ركن از نمایندگان 41 دولت عضو و با توجه به توزیع جغرافیایی و نمایندگی دولت‌های اصلی اهداكننده و دریافت‌كننده كمك تشكیل می‌شود. انتخاب آن‌ها بر عهده شورای اقتصادی و اجتماعی است و توزیع جغرافیایی اعضا تقریباً ثابت است.
دبیرخانه: یك مدیر اجرایی به عنوان رییس دبیرخانه از سوی دبیر كل سازمان ملل متحد و با مشورت هیئت اجرایی انتخاب می‌شود. مدیر اجرایی مسئول اداره و اجرای برنامه‌های هیئت اجرایی یونیسف است.
دفاتر منطقه‌ای: این دفاتر به نهادهای مختلف دولت‌های عضو در تدارك، اجرا و ارزیابی برنامه‌هایی كه یونیسف در اجرای آن همكاری دارد، یاری می‌دهند. دفاتر منطقه‌ای یونیسف در مناطق زیرمستقر می‌باشند: آسیای شرقی و پاكستان (بانكوك ـ تایلند)، آفریقای شمالی و آسیای غربی (امان ـ اردن)، جنوب و آسیای مركزی (دهلی‌نو ـ هندوستان)، آفریقای شرقی و جنوبی (نایروبی ـ كنیا)، آفریقای مركزی و غربی (ابیجان ـ ساحل عاج)، كشورهای آمریكایی و حوزه كارائیب (بوگوتا – كلمبیا).

جایگاه و اهمیت یونیسف
برای درك اهمیت یونیسف، فقط لازم است نگاهی به وضعیت كودكان در مناطق و كشورهای مختلف، به ویژه كشورهای جنگ‌زده بیندازیم. فقر، گرسنگی، بی‌سوادی، جنگ و ناامنی، و بیماری‌های مختلف از جمله ایدز، در كشورهای فقیر آفریقا، آمریكای لاتین و ناامنی شدید در كشورهای جنگ‌زده‌ای چون، بوسنی، كوزوو، افغانستان، عراق، سودان، رواندا و اخیراً لبنان، به خوبی نشان می‌دهد كه كودكان و زنان اولین قربانیان هستند.


از جنگ جهانی دوم تاكنون، به ویژه پس از پایان یافتن جنگ سرد، میلیون‌ها كودك و زن براثر مناقشه‌های قومی، مذهبی و داخلی و جنگ‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، دچار رنج و محنت شده‌اند. وضعیت اسف‌باری كه در روندا، سودان، افغانستان، عراق و لبنان حاكم است و در بوسنی و كوزوو حاكم بوده است، شرایطی را در جامعه جهانی به وجود آورده است كه برنامه و بودجه‌های بین‌المللی را خواستار است. اگر حمایت‌ها و اطلاع‌رسانی سازمان‌هایی مانند یونیسف نباشد شرایط بدتر هم می‌شود، اهمیت و جایگاه یونیسف و دیگر سازمان‌های بین‌المللی فعال در این حوزه، علاوه بر كمك‌های مستقیم، بررسی وضعیت و آگاه ساختن جامعة بین‌المللی از مناطق بحرانی و خطرزا برای كودكان و زنان است.


كودكان به دلیل آسیب‌پذیری بالا و عدم توانایی حفظ حیات خویش به تنهایی، در حوادث و جنگ‌ها اولین كسانی هستند كه قربانی می‌شوند. گذشته از این، اگر كودكان، از شرایط آموزشی و بهداشتی مناسب دور بمانند و با وضعیت ناسالمی رشد كنند، در آینده می‌توانند یكی از عوامل عقب‌ماندگی جوامع باشند. كودكانی كه با فقر، بی‌سوادی و سطح فرهنگی نامناسب رشد می‌كنند، در آینده جامعه‌ای را تشكیل می‌دهند كه پتانسیل و فاكتورهای انسانی توسعه را ندارند. امروزه، توسعه صرفاً با منابع مالی و سرمایه‌ای یا علم و تكنولوژی پیشرفته به دست نمی‌آید، بلكه نیروی انسانی تحصیل‌كرده، سالم، متوازن و سازگار با توسعه هم نیاز است. پیشرفت به افراد و انسان‌هایی نیاز دارد كه فرهنگ و خصیصه‌های فرهنگی رشدیافته و مدرنی داشته باشند. مطمئناً با كودكانی كه در فقر، گرسنگی و جنگ بزرگ شده‌اند نمی‌توان چنین جوامعی را ساخت.

به عنوان مثال افغانستان، كشوری است كه علاوه بر فقر مالی و علمی، دچار فقر فرهنگی نیز هست، یعنی این كه بی‌سوادی و سطح پایین فرهنگی در افغانستان، جامعه‌ای را شكل داده است كه بنیادی‌ترین عامل توسعه، یعنی نیروی انسانی مناسب را ندارد. این شرایط افغانستان، به دو سه دهه اخیر بر می‌گردد كه هیچ گاه شرایط خوبی برای آموزش و پرورش كودكان در افغانستان فراهم نشده است و فضای مناسب برای توسعه و ارتقای فرهنگی به دلیل ناامنی و جنگ از دست رفته است. یونیسف از طریق شبكه وسیع میدانی خود در كشورهای در حال توسعه و عقب‌مانده، در قالب هدف‌های ملی توسعه، در زمینه بهداشت، تغذیه، آموزش و پرورش، محیط زیست، بهداشت محیط و آب، ارتقای جایگاه اجتماعی و فرهنگی كودكان و زمان، رسیدگی به كودكان بی‌پناه و در معرض خطر ناامنی جنسی، جلوگیری از گسترش بیماری‌های خاص مانند ایدز و حمایت از مبتلایان به این گونه بیماری‌ها و آسیب‌ها و دیگر زمینه‌های واجد اهمیت برای كودكان، برنامه‌هایی را با همكاری دولت‌ها، گروه‌های محلی و فعالان اجتماعی به اجرا در می‌آورد.

یونیسف سعی می‌كند برنامه‌های خود را از طریق مشاركت محلی و همكاری جویانه به پیش برد و به تفاوت‌های فرهنگی و زمینه‌های اجتماعی امور اهمیت دهد. تشویق و حمایت از برنامه‌های ملی، منطقه‌ای و محلی از جمله راهبردهایی است كه یونیسف در پیش می‌گیرد. تأكید فعالیت‌ها بر برنامه‌های كم هزینه، مبتنی بر جامعه محلی است كه در آن مردم و گروه‌های كوچك محلی، مشاركت دارند تا از آن طریق، توانایی‌ها و مهارت‌هایی را در حوزه‌های بهداشت، آموزش و فرهنگ كسب نمایند.


در حالی كه كمك به ایجاد امكانات ارائه خدمات مداوم به كودكان و مادران در كشورهای كم‌توسعه، مسئولیت اصلی یونیسف را تشكیل می‌دهد، اما این سازمان به اقدام سریع در جهت برآوردن نیازهای آنان در وضعیت‌های اضطراری نیز همت می‌گمارد. فعالیت‌های یونیسف، كه با اداره امور انسان‌دوستانه، كارگزاری‌های دیگر سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی متعهد همكاری نزدیك دارد، بر تدارك مراقبت‌های بهداشتی، تغذیه، تأمین آب سالم و بهداشت محیط، آموزش و پرورش پایه‌ای و بازتوانی روانی كودكان رنجور از آسیب‌های روحی معطوف است. یونیسف در مواقع اضطراری با «صندوق برنامه اضطراری» و تخصیص منابع تا رسیدن كمك‌های تأمین‌شده از سوی كمك‌دهندگان، اقدام می‌كند.

گستره اقدامات یونیسف
یونیسف به نوعی یك سازمان تخصصی است، یعنی این كه صرفاً در حوزة نیازهای كودكان و مادران كه مرتبط با كودكان است فعالیت می‌كند و سخنگو و حامی كودكان است و اجرای عهدنامه حقوق كودك (Convention on the Rights of the Child) را ترویج می‌كند.
یونیسف در راستای حفظ حقوق اساسی و منزلت و ارزش كودكان بدون درنظر گرفتن رنگ، جنس، زبان، مذهب و نژاد به وجود آمده است. كودكان به دلیل عدم رشد كامل بدنی و فكری، نیازمند حمایت می‌باشند. بدین خاطر، یونیسف بر اساس حقوق كودكان كه در اعلامیة ژنو 1924 آمده، اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر، كنوانسیون حقوق كودك (1989) و منشور سازمانی خود، از همه سازمان‌ها و نهادهای فعال در سطح جهان و مقامات ملی و محلی كمك می‌گیرد تا از تضیع حق كودكان جلوگیری نماید.


یونیسف با عنایت به مسئولیت‌هایش بر اساس اساس‌نامه‌اش، در اولین اقدام به دنبال بررسی وضع كودكان و مادران در جامعة جهانی، در حوزه‌هایی چون تغذیه، مسكن، بهداشت و خدمات پزشكی می‌باشد. این كه كودكان در نیازهای اساسی چه شرایطی دارند؟ آیا امكان زیست و حیات دارند؟ متأسفانه بررسی‌ها و آمار یونیسف در این موارد، حاكی از آن است كه شرایط زیستی كودكان، در برخی مناطق جهان فاجعه‌بار است و خیلی از كودكان به دلیل عدم دسترسی به آب و غذای مناسب و بیماری جهان خود را از دست می‌‌دهند. البته لازم به یادآوری است كه آمارهای یونیسف در این حوزه، از اختلاف عمیق و نابرابری‌های وحشتناك خبر می‌دهد، به طوری كه كودكان در اروپا با چاقی و عوارض ناشی از مصرف بالای مواد غذایی مواجه هستند؛ در صورتی كه در آفریقا، به ویژه كشورهایی چون كنگو و سودان، كودكان از حداقل نیازهای غذایی محروم هستند و در شرایطی زندگی می‌كنند كه هیچ گونه شباهتی به حیات انسانی ندارد.


حوزة بعدی یونیسف به پرورش كودكان بر می‌گردد: این كه آن‌ها نیازمند محبت، سرپرستی والدین و فضای خانواده سالم و امنیت اجتماعی هستند تا این كه بتوانند در شرایط فرهنگی و اجتماعی مناسب پرورش یابند و انسان‌های مفید و مؤثر باشند، این كه كودكان با نهاد خانواده می‌توانند پرورش بهتری بیابند، یكی از شعارهای یونیسف است. البته یونیسف در این مورد با فرهنگ‌های مختلف رو به رو است و سعی می‌كند در فرآیندی كلی، برنامه‌های تشویقی و آگاه‌سازی جهانی را در باب اهمیت نهاد خانواده در پرورش كودكان سالم پیش ببرد.


سازمان ملل متحد، سواد را آشنایی با اینترنت و حداقل یك زبان خارجی دانسته است. اگر كسی این توانایی را نداشته باشد بی‌سواد است. فلذا یونیسف در مورد وضعیت آموزشی كودكان، به ویژه در كشورهای فقیر و جنگ‌زده، آمارهایی را ارائه می‌دهد، این كه جنگ، فقر و ناامنی باعث می‌گردد كودكان از تحصیل و آموزش دور بمانند. بررسی سطح سواد در كشورهای مختلف در میان كودكان كه باید حداقل مدارج ابتدایی را طی كنند یكی از فعالیت‌های یونیسف است و همكاری با سازمان‌های دیگر از جمله یونسكو و سازمان‌های ملی و محلی در این مورد از دیگر فعالیت‌های یونیسف است.
یكی دیگر از حوزه‌های فعالیت یونیسف بررسی وضعیت كودكان از حیث ظلم، تجاوز، شقاوت و مبادله است.

هر سال تعداد زیادی از كودكان در معرض خطرهای مذكور قرار می‌گیرند و مورد سوءاستفاده‌های جنسی، خرید و فروش و اذیت و آزار قرار می‌گیرند. آسیب‌پذیری كودكان در این موارد بسیار بالا است. سوءاستفاده جنسی و خرید و فروش كودكان به ویژه در اروپا و آمریكا افزایش یافته است، كودكان كشورهای فقیر دزدیده یا خریده شده و برای سوءاستفاده جنسی یا خرید و فروش اعضای بدن آن‌ها به كشورهای ثروتمند منتقل می‌شوند. این مسئله ناشی از تنزل فرهنگی در جوامع و گسترش بی‌مسئولیتی در خانواده‌ها است. خطراتی كه كودكان قربانیان اصلی آن هستند. یونیسف گرچه در این راستا نمی‌تواند كاری اساسی انجام دهد، اما هشدارها و آمارهایی ارائه می‌دهد كه خطرات را گوشزد می‌كند و دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی را به مبارزه با این گونه آسیب‌ها فرا می‌خواند و به نوعی به عنوان سخنگوی كودكان در معرض خطر عمل می‌كند.


یونیسف اولویت‌های خود را برای كودكان را مطابق با آسیب‌پذیری آن‌ها تعیین می‌كند. از این رو، تقریباً تمام منابع آن در فقیر‌ترین كشورهای در حال توسعه هزینه می‌شود و بیش‌ترین سهم به كودكان واقع در سال‌های قرین خطر ابتدای زندگی، یعنی تا پنج سالگی، تعلق می‌گیرد. هر سال نزدیك به 14 میلیون كودك واقع در این رده سنی، به ویژه آسیب‌پذیر بر اثر بیماری‌های عفونی و سوء تغذیه و شرایط غیربهداشتی از بین می‌روند و میلیون‌ها كودك دیگر نیز به دلیل فقر شدید، بیماری و فقدان آموزش و پرورش مناسب از رشد باز می‌مانند.
یونیسف، با همكاری سازمان بهداشت جهانی، از برنامه ایمن‌سازی گسترش یافته‌ای كه هر سال به تخمین از مرگ بیش از 3 میلیون كودك و رنج غیرقابل وصف ناشی از ابتلای به شش بیماری سرخك، فلج‌اطفال، سل، دیفتری، سیاه سرفه و كزاز جلوگیری می‌كند، پشتیبانی به عمل می‌آورد.

كودك كار-child poor

 

تصاویر تاثیر گذار از کودکان فقیر جهان

بدون شرح!

 

بهای این صورتحساب قبلاً با یك لیوان شیر پرداخت شده است

روزی روزگاری پسرك فقیری زندگی می كرد كه برای گذران زندگی و تامین مخارج تحصیلش دستفروشی می كرد.از این خانه به آن خانه می رفت تا شاید بتواند پولی بدست آورد.روزی متوجه شد كه تنها یك سكه 10 سنتی برایش باقیمانده است و این درحالی بود كه شدیداً احساس گرسنگی می كرد.تصمیم گرفت از خانه ای مقداری غذا تقاضا كند. بطور اتفاقی درب خانه ای را زد.دختر جوان و زیبائی در را باز كرد.پسرك با دیدن چهره زیبای دختر دستپاچه شد و بجای غذا ، فقط یك لیوان آب درخواست كرد. دختر كه متوجه گرسنگی شدید پسرك شده بود بجای آب برایش یك لیوان بزرگ شیر آورد.پسر با تمانینه و آهستگی شیر را سر كشید و گفت : «چقدر باید به شما بپردازم؟ » .دختر پاسخ داد: « چیزی نباید بپردازی.مادر به ما آموخته كه نیكی ما به ازائی ندارد.» پسرك گفت: « پس من از صمیم قلب از شما سپاسگذاری می كنم»
سالها بعد دختر جوان به شدت بیمار شد.پزشكان محلی از درمان بیماری او اظهار عجز نمودند و او را برای ادامه معالجات به شهر فرستادند تا در بیمارستانی مجهز ، متخصصین نسبت به درمان او اقدام كنند.
دكتر هوارد كلی ، جهت بررسی وضعیت بیمار و ارائه مشاوره فراخوانده شد.هنگامیكه متوجه شد بیمارش از چه شهری به آنجا آمده برق عجیبی در چشمانش درخشید.بلافاصله بلند شد و بسرعت بطرف اطاق بیمار حركت كرد.لباس پزشكی اش را بر تن كرد و برای دیدن مریضش وارد اطاق شد.در اولین نگاه اورا شناخت.
سپس به اطاق مشاوره باز گشت تا هر چه زود تر برای نجات جان بیمارش اقدام كند.از آن روز به بعد زن را مورد توجهات خاص خود قرار داد و سر انجام پس از یك تلاش طولانی علیه بیماری ، پیروزی ازآن دكتر كلی گردید.
آخرین روز بستری شدن زن در بیمارستان بود.به درخواست دكتر هزینه درمان زن جهت تائید نزد او برده شد.گوشه صورتحساب چیزی نوشت.آنرا درون پاكتی گذاشت و برای زن ارسال نمود.
زن از باز كردن پاكت و دیدن مبلغ صورتحساب واهمه داشت.مطمئن بود كه باید تمام عمر را بدهكار باشد.سرانجام تصمیم گرفت و پاكت را باز كرد.چیزی توجه اش را جلب كرد.چند كلمه ای روی قبض نوشته شده بود.آهسته انرا خواند:

 «بهای این صورتحساب قبلاً با یك لیوان شیر پرداخت شده است

لیوان شیر

عشق طرح ساده ی لبخند ماست معنی لبخند ما پیوند ماست

عشق را با دست های مهربان
هر که قسمت می کند مانند ماست

عشق یعنی اینکه ما باور کنیم
یک دل دیگر ارادتمند ماست

دوستی همسایه ی نزدیک ما
مهربانی نیز خویشاوند ماست

شرح مبسوط زیان و سود عشق
چشم غمگین و دل خرسند ماست

گرچه ما خود را نصیحت می کنیم
عشق اما بی خیال پند ماست

دست خوبت را به دست من بده
دست های ما پل پیوند ماست

در همه قاموس های معتبر
عشق تنها واژه ی پسوند ماست

کیست عریان تر ز ما در متن عشق؟
ارتفاعات غـــــزل الونــــــــد ماست


سهیل محمودی

 
 

فقر و گرسنگی در افریقا

فقر و گرسنگی

در این تصویر دردناک فقر و گرسنگی مردم فقر آفریقایی به خوبی دیده می شود

 

۴۰۰ میلیون کودک در جهان با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

تنگدستی را از کودکان جهان دور کنیم آمارها نشان می دهند که دست کم ۴۰۰ میلیون کودک در جهان با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

بنابر آمار سازمان ملل، شمار انسان هایی که از گرسنگی رنج می برند هم اکنون به بیشتر از یک میلیارد نفر رسیده است و دست کم ۴۰۰ میلیون نفر از آن ها کودکان هستند. این برای نخستین بار در تاریخ است که سوء تغذیه تا این میزان گریبانگیر مردم جهان شده است.
"آن ونمن"، مدیر اجرایی یونیسف به مناسبت روز جهانی ریشه کنی فقر بیانیه ای منتشر کرده است و به رنج گرسنگی برای کودکان و راه بیرون رفتن از چرخه فقر اشاره می کند:
"کودکانی که در قفر سر می کنند، با مانع های بسیاری بر سر راه شکوفایی و پویایی توانایی های شان روبرو می شوند. در کودکی، پایه های یک عمر زندگی سالم بنیان گذاشته می شود. کودکانی که پیش از سپری شدن دومین سال تولدشان با فقر شدید و سوء تغذیه روبرو می شوند، تا پایان زندگی، از رشد روانی و فیزیکی مناسبی برخوردار نخواهند بود." 

 

به گفته ونمن، سوء تغذیه، قدرت آموختن را از کودکان می گیرد و به این ترتیب آن ها نمی توانند مهارتی بیاموزند و در آینده درآمدی به دست آورند. دسترسی نداشتن به مواد غذایی لازم برای بدن، کودکان را خسته و  بی رمق می کند و بر هوش آن ها اثر می گذارد و سبب می شود که در مدرسه خوب نیاموزند. کودکی که در چنگ هیولای فقر گرفتار می شود، بزرگ سالی خواهد شد با مهارت و درآمد کم و این چرخه تنگدستی و ناتوانی از نسلی به نسل دیگر به ارث می رسد و قربانی می گیرد.
آن ونمن، در بیانیه خود پس از اشاره به رنج هایی که فقر برای کودکان در بردارد سرمایه گذاری برای تغذیه بهتر کودکان را برای بهتر شدن زندگی آن ها و همکاری شان در ساختن جامعه، مهم دانسته و به پژوهش هایی اشاره می کند که نشان می دهند هر دلار سرمایه گذاری برای رساندن ویتامین A  و D به بدن کودکان، بیشتر از ۱۷ سنت بازگشت سرمایه دارد.
سرمایه گذاری بر روی آموزش کودکان، به ویژه آموزش دختران هم، ده برابر سرمایه گذاری، سود برای جامعه در بر خواهد داشت. به این ترتیب، نوجوانان آموزش دیده، دیرتر به تشکیل خانواده روی می آورند و کودکان سالم تری خواهند داشت و کودکانی که از مادران باسواد به دنیا می آیند تا ۵۰ درصد بیشتر از کودکان مادران بی سواد، فرصت تجربه زندگی پس از رسیدن به پنج سالگی را پیدا می کنند.
در بیانیه مدیر اجرایی یونیسف به میلیون ها کودکی اشاره شده که از آموزش با کیفیت برخوردار نیستند و به همین دلیل ممکن است تا پایان زندگی همچنان با فقر دست و پنجه نرم کنند.
ونمن در پایان بیانیه خود می گوید:
"چرخه فقر و گذر آن از نسلی به نسل دیگر باید پایان بپذیرد و سرمایه گذاری بر روی سلامت و آموزش کودکان آغاز خوبی است برای کوشش در این راه."

فقرا

 

179 میلیون کودک در جهان به علت سوء تغذیه به راشیتیسم مبتلا می شوند

 

 179 میلیون کودک در جهان به علت سوء تغذیه به راشیتیسم مبتلا می شوند و به رشد واقعی نمی رسند.

به گزارش شبکه خبر، مدیر برنامه اتحاد جهانی برای تغذیه بهتر، با اعلام این خبر گفت: بیش از یک میلیارد نفر در جهان از گرسنگی رنج می برند و بیش از دو میلیارد انسان نیز سوء تغذیه دارند.

ژان مارک آمرینگن در مصاحبه با روزنامه سوییسی لوتان همچنین با اشاره به اینکه سالانه حدود ده میلیون کودک در جهان می میرند که علت یک سوم از آنها سوء تغذیه است ، افزود: به زبان ساده ، امنیت غذایی در جهان اولویت جدی است.

وی درباره عوارض سوء تغذیه نیز توضیح داد: یک کودک دچار سوء تغذیه ، ممکن است پیش از دو سالگی از دنیا برود یا دچار راشیتسم یا نارسایی مغزی شود ، ضمن اینکه چنین کودکانی در سنین بالاتر هم در مقابل بیماری های مختلف آسیب پذیرتر هستند و بار زیادی بر نظام بهداشت و درمان کشورهای جهان تحمیل می کنند.

مدیر برنامه اتحاد جهانی برای تغذیه بهتر، که با حمایت های سازمان های مختلف به 200 میلیون نفر در جهان غذارسانی می کند، همچنین از ابتلای حدود 80 درصد مردم آفریقا و جنوب آسیا به مشکل سوء تغذیه خبر داد.

نظرات() 
What is leg length discrepancy?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:27 ق.ظ
Hello mates, good article and fastidious arguments commented here, I am truly
enjoying by these.
What do you do for Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:49 ب.ظ
Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't
show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways,
just wanted to say fantastic blog!
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 14 مرداد 1396 04:39 ق.ظ
Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would
be okay. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to
new updates.
http://KathleenLunnon.bravesites.com/entries/general/Hammertoe-Repair-Without-Surgery
سه شنبه 2 خرداد 1396 12:23 ب.ظ
Exceptional post but I was wanting to know if you could write a
litte more on this subject? I'd be very grateful if you
could elaborate a little bit more. Many thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :