اظهارات سردار نقدی در مورد فرقه منحرف

سردار محمدرضا نقدی در حاشیه نشست با فعالان فرهنگی استان لرستان در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد در خصوص جریان انحرافی گفت: جریان انحرافی بی‌ریشه و بدون پایگاه اجتماعی است، از این رو جریانی نیست كه بسیج برای مقابله با آن برنامه‌ریزی داشته باشد.


 وی افزود: عده‌ای فكر می‌كنند با این كارها می‌توانند به نظام ضربه بزنند این در حالی است كه نظام به این موضوعات پوچ و بی‌ارزش اهمیت نمی‌دهد.


رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به برنامه‌های بسیج در زمینه تقویت بازار صادرات‎محور گفت: با كمك بسیج اصناف، برنامه‌هایی در زمینه آموزش بازرگانان و تجار برای تقویت بازارهای صادرات‎محور برگزار می‌كنیم.

سردار نقدی اظهار داشت: سازمان بسیج برای فرهنگ‌سازی مصرف كالاهای داخلی برنامه‌ریزی كرده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین كشور گفت: در حال حاضر بازار داخلی از كالاهای وارداتی اشباع شده كه اگر جلوی این واردات بی‏رویه را بگیریم، كمك بزرگی به اشتغال كشور می‌شود، به نحوی كه اگر از هر یك میلیارد دلار واردات به كشور جلوگیری شود، نزدیك به ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود.

سردار نقدی به برنامه‌های این سازمان در زمینه اشتغال‌زایی جوانان اشاره كرد و اظهار داشت: چگونگی شكل دادن به واحدهای تخصصی كار، آموزش نحوه ایجاد شركت‌های تعاونی، چگونگی جذب منابع مالی، مهارت آموزی و ارائه برنامه‌هایی برای كمك به آموزش فنی و حرفه‌ای در مناطق روستایی و عشایری از جمله این برنامه‌ها است.


 

رهبر معظم انقلاب هدایت كننده كشور به سوی كمال است

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال بختیاری با بیان اینكه بعد از امام، خداوند نعمت وجود آیت‌الله خامنه‌ای را نصیب ما كرد، گفت: ایشان امروز بخوبی این كشور را به سوی كمال هدایت می‌كنند..


 آیت الله محمدرضا ناصری كه 15 سال در نجف و پاریس همراه امام (ره) بوده است به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران، با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام به تشریح ابعاد شخصیتی امام خمینی (ره) پرداخت.


وی با تاكید بر اینكه دراین فرصت‌های كوتاه نمی‌توان ابعاد شخصی امام(ره) را تشریح كرد، اظهار داشت: امروز مردم جهان و ایران، امام خود را به خوبی می‌شناسند، اما باید هر چه بیشتر شخصیت والای امام را برای نسل‌های جدید تبیین كرد.

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال بختیاری گفت: در مسیر دنیا و حركت استكباری آن اینطور تلقین كرده‌اند كه برای پیشرفت و ترقی باید متكی به یك قدرت بود، امروز حتی برخی كشورها در این توهم هستند كه باید به آمریكا متكی باشند و حتی نهضت‌های اسلامی را هم به این باور رسانده بودند. در نجف با اعضای برخی از گروه‌های مسلمان كه كمابیش یك حركت‌های اسلامی را شروع كرده بودند مباحثه و مناظره می‌كردیم، آنها می‌گفتند باید متكی به یكی از قدرت‌ غرب و شرق باشیم.

آیت الله ناصری ادامه داد: امام در برنامه‌های نهضت اسلامی و در مسیر حق خود، خداوند را تكیه گاه قرار داد و پایه‌های تفكر اتكا به شرق و غرب را فرو ریخت. امام هیمنه ابرقدرت‌های را شكست، و اتكا به خداوند را جایگزین كرد.

وی ادامه داد: یكی از ویژگی‌های امام این است كه مبدا تمام حركات، می‌اندیشه ها و اعمال خود را از جانب خدا می دانستند.

امام جمعه شهركرد با بیان اینكه شاقول و ترازو در اعمال امام "خداوند " بود، گفت: امام خودیت و منیت خود را از بین برده بود، به برخی از مبارزان زندان رفته و برخی از مبارزان می‌گفتند اگر به خاطر من حركت كرده‌اید، من پاداشی برای شما ندارم، ولی اگر برای خدا حركت كرده‌اید خداوند شما را اجر و پاداش خواهد داد، همه چیز باید برای رضای خدا باشد.

آیت الله ناصری افزود: همه هم و غم‌ امام در نجف این بود كه نهضت به پیش برود و به پیروزی برسد، امام(ره) به برخی از بزرگان گفتند اگر شما حركت كنید من دنباله رو شما خواهم بود، چراكه امام دنبال خودیت و منیت و مرجعیت خود نبود، اما چون آنها حركت نكردند، خود امام بر اساس تكلیف وارد میدان شد اما هیچگاه دنبال نام و نشان و مرجعیت نبود.

وی یادآور شد: امام در شهادت حاج آقا مصطفی اجازه نداد درباره او صحبتی شود، اما وقتی اتفاقی برای یكی از مبارزان در جریان نهضت می‌افتاد، تاكید داشتند كه حتما به خانواده او رسیدگی و كار او پیگیری شود.

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال بختیاری افزود: امام اجازه نمی‌دادند به دلیل اینكه مردم ایران در سختی هستند، كولر در گرمای نجف برایشان نصب شود، بنابراین رهبر وقتی حركت خدایی داشت و مسیر او الهی شد، اینگونه رفتار می‌كند. امام (ره) با همه این سخن‌ها گفتند من از زحمات این مردم شرمنده‌ام و با همه ایثاگری‌ها اینگونه مردم داری داشتند، در حالی كه عده‌ای به عنوان ابزار برای پیشرفت كاری خود از مردم استفاده می‌كنند، امام مردم را به عنوان بندگان خدا می‌نگریست و لذا به همه آنها عشق می‌ورزید. حتی امام در برابر اهانت‌های برخی نسبت به خود، برای آنها دعا می‌كرد.

آیت الله ناصری در پایان تاكید كرد: بعد از امام خداوند، نعمت وجود آیت‌الله خامنه‌ای را به ما داد و تمام رشته‌های دشمنان را از هم پاشید. امام در باره مقام معظم رهبری گفته‌اند كه ایشان لیاقت و شایستگی رهبری را دارند. لذا امروز بعد از امام این كشور پرتلاطم را به سلامت به سوی كمال هدایت می‌كنند و این بركت رهبری آیت‌الله خامنه‌ای است.

 

سرزنش جریان انحرافی توسط حامیان فتنه «فرار رو به جلو» است

رئیس شورای مركزی قرارگاه عمار گفت: نقد و ملامت فعلی جریان فتنه و حامیان آن نسبت به جریان انحرافی «فرار رو به جلو» است و در واقع عزایی است كه در شكل سرور بیان می‌شود.


 حجت الاسلام مهدی طائب  در خصوص اظهارات و سرزنش اخیر حامیان فتنه نسبت به جریان انحرافی، گفت: بنده جریان انحرافی را با جریان اصلاحات یكی می‌دانم و در واقع آنها دو لب یك قیچی برای سیستم خارجی هستند و ریشه اصلی این دو به سازمان سیا بازمی‌گردد.


وی بیان داشت: در جریان فتنه عده‌ای به ابزار بودن خود آگاهی داشته و برخی نیز این موضوع را نمی‌دانستند؛ كسانی كه به این امر واقف بودند امروز در برابر جریان انحرافی نه تنها خیلی اظهارنظر نمی‌كنند بلكه دچار افسردگی شده‌اند چرا آنها چنین انتظاری نداشتند.

* سرزنش جریان انحرافی توسط حامیان فتنه «فرار رو به جلو» است

حجت‌الاسلام طائب در ادامه افزود: این افراد انتظار داشتند جریان اصولگرایی و احمدی‌نژاد از درون توسط جریان انحرافی به پوسیدگی، شكست و سقوط دچار شود تا از این طریق عدم توانمندی اصولگرایان را ثابت كنند.

وی تأكید كرد: بنابراین نقد و ملامت فعلی این افراد نسبت به جریان انحرافی «فرار رو به جلو» است و در واقع عزایی است كه در شكل سرور بیان می‌شود.

* حامیان فتنه انتظار داشتند جریان انحرافی در 6 سال گذشته مقابل رهبری مقاومت كند

این كارشناس مسائل سیاسی اضافه كرد: برخی از این افراد گفته بودند ما انتظار داشتیم جریان انحرافی در مقابل رهبر انقلاب مقاومت كند اما فكر نمی‌كردیم 6 سال طول بكشد بنابراین باید از‌ آنها پرسید شما چرا چنین انتظاری داشتید؟

وی گفت: حامیان فتنه از اول نسبت به جریان انحرافی آگاهی داشتند لذا انتظار آنها این بود كه عملكرد فعلی جریان انحرافی ابتدای فعالیت دولت اصولگرا انجام شود و موفق هم باشد اما درایت رهبر معظم انقلاب و بصیرت مردم موجب شد جریان انحرافی 6 سال در زمین زدن رئیس جمهور و منحرف كردن وی ناكام بماند.

حجت‌الاسلام طائب بیان داشت: كسانی كه در حال حاضر دست به سرزنش جریان انحرافی زده‌اند گمان می‌كردند رئیس جمهور از مسیر منحرف می‌شود، استعفا می‌دهد یا مجلس به عدم كفایت وی رأی می‌دهد و آنها نیز می توانند با هیاهو به میدان آمده و كاندیدا معرفی كنند و حتی شكست اصولگرایان را اعلام كنند.

وی گفت: این افراد در كمال تعجب دیدند كه هیچ اتفاقی نیفتاد و رئیس جمهور به فعالیت خود ادامه داد لذا مأیوسانه رو به جلو فرار می‌كنند تا كسی متوجه نشود آنها یك جریان واحد بوده‌اند از این‌رو نقدهای مأیوسانه علیه جریان انحرافی ارائه می‌دهند.

این كارشناس مسائل سیاسی تأكید كرد: بنابراین حامیان فتنه كه امروز به سرزنش جریان انحرافی می‌پردازند هم این جریان را می‌شناختند و هم با یكدیگر همدست بودند.

* نوع فعالیت جریان انحرافی مانند مدل سیستم‌های جاسوسی است

وی گفت: سیستم‌ امنیتی باید ببیند جریان انحرافی به كجا وابسته است؛ هر چند نوع كارهای آنها نشان می‌دهد، مدل جریان انحرافی مانند مدل سیستم‌های جاسوسی است.

این كارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تكذیب هرگونه ارتباط جریان انحرافی با هاشمی رفسنجانی توسط دفتر وی،‌ اظهار داشت: تكذیب كردن این ارتباط بسیار خوب است و همین امر نشان می‌دهد كسانی كه متوجه كارها هستند شباهت‌ها را پیدا كرده‌اند و با اینكه ارتباط مستقیمی ندارند، نوع اقدامات و اهداف آنها نشانگر نوعی همسویی بین جریان فتنه و جریان انحرافی است.

وی در خاتمه تأكید كرد: بنده نمی‌گویم آقای هاشمی با جریان انحرافی ارتباط داشته است چرا كه خود وی با آنها ارتباط ‌گیری نمی‌كند اما باید دید كدام حلقه اصلی به مهدی هاشمی كه در انگلیس است و جریان انحرافی پناه داده است.

 

 

دستفروشی در نیمه شب

گروه گزارش-دستفروشی خیابانی در نیمه شب به عنوان پدیده ای جدید چند ماهی است که در نقاط مختلف کلانشهر تهران بیش از گذشته رواج یافته است و روز به روز به ویژه با نزدیک شدن به ایام نوروز رونق بیشتری می گیرد. آنها که نمی توانند شغلی مناسب برای تامین حداقل معاش خود بیابند، گاه به دستفروشی روی می آورند اما از آنجا که چندی است روزها اجازه و امکان انجام چنین کاری را نمی یابند، در انتهای شب در مرکزی گرد هم جمع می شوند تا روزی خویش را در شبانگاهان طلب کنند. بیشتر این افراد، جوانانی هستند که برخلاف آمال دوران نوجوانی و تحصیل خود، این شغل را برگزیده و ناخواسته به کسب و کار شبانه آنهم در حاشیه خیابانها کشیده شده اند. از این عده، شماری نیز روزها کاسبی کم رونقی دارند اما برای جبران آن، شبها نیز به فروشندگی اجناس خود در کنار خیابان می پردازند. فعالیت اینگونه افراد که برای تامین معیشت، ناچار شده اند بر خلاف طبیعت زندگی بشر و زندگی اغلب شهروندان، آغوش گرم خانواده را رها کرده و شب هنگام در هوای سرد زمستان به کار دستفروشی در زیر نور کم فروغ چراغ برق خیابانها و میادین روی بیاورند، معمولا از ساعت 22 شب به بعد، یعنی با کاهش نسبی ترافیک آغاز شده و معمولا تا ساعت دو بامداد بطول می انجامد. مرکز اصلی فعالیت چنین دستفروشانی در حال حاضر، میدان نبوت در شرق تهران، آریاشهر در غرب پایتخت، محله رودکی (سلسبیل)، خیابان ستارخان در غرب تهران،  امامزاده حسن (ع) در جنوب و چند نقطه مشابه دیگر به شمار می رود. ایجاد چنین بازارهای شبانه ای در واقع جای بازارهایی را گرفته است که پیش از این، روزهای تعطیل برگزار می شد اما مخالفت شهرداری با تداوم فعالیت بازارهای محلی روزانه، موجب شده است تا بازار شب جای روز را پر کند. خبرنگار ایرنا ساعت 23 و 30 دقیقه یک شب سرد زمستانی در ضلع شرقی میدان نبوت که برخی آن را به نام سابق آن یعنی هفت حوض می خوانند، به سراغ دستفروشانی رفت که شانه به شانه یکدیگر در ابتدای گلبرگ شرقی بساط پهن کرده بودند تا با فروش کالا، درآمدی بدست آورند. در این شب سرد، شهروندانی نیز بودند که بصورت خانوادگی یا به تنهایی در محل اجتماع دستفروشان حاضر شده بودند تا احیانا، به امید یافتن جنسی ارزانتر، خرید خود را در نیمه شب انجام دهند.
چاره ای جز دستفروشی نداریم


اگرچه حتی خود دستفروشان هم معتقدند دستفروشی یکی از شغل های کاذب جامعه شهری به حساب می آید، اما می گویند برای تامین مخارج زندگی خود و خانواده شان، چاره ای جز این کار ندارند. "موسی خاکی" جوانی 24 ساله و اهل روستایی در اطراف مشهد که در حاشیه میدان نبوت با فروش باقالی پخته روزگار می گذراند و شبهای سرد، به کاسبی او رونق بیشتری می دهد، در این باره گفت: "برای اینکه بتوانم پولی برای خانواده ام در شهرستان بفرستم، به این کار مشغول شده ام. من هم دوست دارم این وقت شب در خانه باشم و اینجا سرما را تحمل نکنم اما مجبورم برای کسب درآمد کاری بکنم." بر سر بساط دیگری روی زمین، عروسک های رنگارنگ به چشم می خورد. خرسهای تپل مپل صورتی رنگ با پاپیون، قورباغه هایی با پاهای درازتر از حد تصور و عروسکهایی دیگر. "سعید" 28 ساله،  فروشنده این عروسکهاست. او که ساکن غرب تهران است در مورد علت اشتغال به دستفروشی آن هم در پایان شب و ابتدای بامداد گفت: اگر شغل درست و حسابی داشتم که به این کار نمی پرداختم. با این کار هم به زحمت می توانم اجاره خانه ام را بدهم. او به طنز می گوید:"اگر بخواهم مشکلاتم را بگویم دفترچه تان تمام می شود و کاغذ کم می آورید." بساط گلفروشهایی با گلهای زینتی و مصنوعی، با گلدانهای بلند و ظریف جلب نظر می کنند. یکی از آنها می گوید: "ما سه تا شریک هستیم که از بیکاری و کسادی کسب و کار به این شغل روی آورده ایم." او "امید" نام دارد و متاهل و دارای یک فرزند پسر است. امید توضیح می دهد: "من شاگرد مکانیک بودم اما با دستمزد آن نمی توانستم مخارج زندگی ام را تامین کنم. از طرفی،  توان اجاره کردن مغازه را هم نداشتم، پس از طریق دوستانم وارد کار بساط گلفروشی شدم." حسین 22 ساله، مجرد و دانشجو درباره دلایل دستفروشی خود می گوید، به دلیل بحرانهای اقتصادی جامعه، مشکلات مالی خانواده و عدم توانایی تامین مخارج تحصیلی ام مجبور به این کار شده ام. دانیال، دوست و همکار 29 ساله حسین که ساکن خیابان پیروزی است، صحبتهای او را چنین ادامه می دهد:" دو سه سال است نامزد کرده ام اما نمی توانم هزینه ازدواج را تامین کنم. به این خاطر، به کار دستفروشی در شب پناه آورده ام. شاید اگر کاسبی بهتر شود، دو سه سال دیگر بتوانم دست نامزدم را بگیرم و به خانه ای که انشا»الله اجاره می کنم، ببرم." جوان 21 ساله ای که حاضر نیست اسم کوچکش را هم بگوید، در بازار شبانه میدان هفت حوض،  سی دی فیلم های سینمایی را می فروشد. او در باره انگیزه کار خود گفت:" چه کار دیگری می توانم بکنم. روزها در یک مغازه کار می کنم اما کاسبی و درآمد نیست و مجبورم شبها سی دی بفروشم. مشکل مالی دارم و نمی توانم ازدواج کنم." اما، نکته جالب و عجیب آن است که دستفروشان شب، همه فقط مرد نیستند بلکه در میان آنها، زنانی هم دیده می شوند که در این محل تا پاسی از شب فروشندگی می کنند. سوگل 26 ساله و مجرد یکی از این افراد است. او روزها در یک شرکت خصوصی لوازم آرایشی می فروشد. او می گوید: "من تازه در این شرکت با حقوقی اندک استخدام شده ام و بیمه هم نیستم. زندگی برای کسی که بخواهد روی پای خود بایستد سخت است، هم برای متاهل و هم برای مجرد." این فروشنده می گوید: مشکل اساسی دستفروشان به معضل بیکاری و شرایط اقتصادی کشور بر می گردد و مسوولان بایستی در رفع مشکل بیکاری گامهای اساسی بردارند. با این حال، اغلب بساط داران و دستفروشان از روند رونق کسب شان در شب اظهار نارضایتی کرده و معتقد بودند با وقوع بحران اقتصادی و گذشت زمان، شمار خریداران آنها نیز رو به کاهش گذاشته است. یکی از دستفروشان در این زمینه گفت:"پیشتر کمی وضع فروش مان بهتر بود اما در حال حاضر، کاسبی کساد بوده و تعداد خریداران همانند روز بطور کلی کم است."
دست فروشی معضلی جدید
دست فروشی از جمله معضلات اجتماعی است که در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است .با نگاهی عمیق به این موضوع متوجه استفاده نامحدود افراد دست فروش از فضا هایی چون -مترو به عنوان مکانی برای فروش می شویم. این فعالیت اقتصادی که نوعی بیماری پنهان محسوب می شود با گذشت زمان از سوی شهروندان پذیرفته شده و این پذیرفته شدن تدوام فعالیت دست فروشان را به دنبال دارد.مسلما حضور دست فروشان از سوی کارشناسان نوعی آسیب اجتماعی محسوب می شود که در صورت افزایش خطوط مترو گسترده و پیچیده تر خواهد شد.حسین باهر; جامعه شناس و استاد رفتار شناسی دانشگاه شهید بهشتی درباره حضور دست فروشان می گوید استفاده از فضای مترو نیازمند فرهنگ خاصی است که متاسفانه برخی از شهروندان نسبت به آن بی توجه هستند. این در حالیست که تجمع زیاد افراد در محیطی همچون مترو امکان بروز هرگونه ناهنجاری اخلاقی و فرهنگی را دارد.وی با مقایسه فضای فرهنگی مترو ایران با سایر کشورهای دارای مترو افزود: در دیگر کشورها برای خرید و فروش در مترو فضایی تعبیه شده، اما متاسفانه در کشور ما افراد با حضور در واگن های مترو این فعالیت را انجام می دهند که بدون شک در صورت ادامه این روند علاوه بر بروز هرگونه آسیب اجتماعی بر صنعت توریسم کشورمان نیز تاثیر منفی خواهد داشت.استاد رفتار شناسی دانشگاه شهید بهشتی در پایان به منظور ارتقای سطح فرهنگی شهروندان در استفاده از مترو پیشنهاد کرد تا برای بهبود وضعیت آن از حضور ماموران امنیتی و حراستی برای کنترل دست فروشان استفاده کرد.امان قرائی مقدم آسیب شناس اجتماعی، دست فروشی در مترو را از مشاغل انگلی دانست و اظهار کرد: اقتصاد بیمار، افزایش بیکاری و نیاز به تامین نیازهای اولیه حیات در هر کشوری افراد را به مشاغل کاذبی همچون دست فروشی رهنمون می سازد و این شغل می تواند در هر فضایی پیگیری شود که فضای مترو از این موضوع استثنا نیست.وی معتقد است که نباید به دست فروشی در مترو تنها دیدی منفی داشت چراکه این شغل کاذب با وجود مضر بودنش تاحدودی مانع از بروز آسیب های اجتماعی بیکاری در افراد و جامعه می شود.
 دستفروشی که فرهنگ می فروخت
او یک دستفروش معمولی نبود. درس خوانده بود، به سختی و تا دیر وقت کار می کرد آنهم نه هر کاری، کتاب می فروخت.شاید مواجه شدن با دستفروشان در پایتخت برای همه ما امری عادی شده باشد. همه ما هر روز با یکی دو نفرشان روبرو می شویم. یکی فال یکی گردو می فروشد دیگری بساط "سی-دی" های غیر مجاز دارد و آن یکی سر چهارراه گل و بادکنک می فروشد.بی تفاوت و گاهی با کمی ترحم از کنارشان رد می شویم و دیگر در خاطرمان باقی نمی ماند که چند دقیقه قبل از آنها رد شده ایم، اما همه دستفروش ها یکسان نیستند و حتی ساعتها و روزها بعد از اولین برخورد در ذهن باقی می مانند. وقتی در ازدحام خیابان هایی که همه را با نور خیره کننده نئون های مغازه های لوازم خانگی و صوتی و تصویری و مبل و لباس و رستوران به مصرف بیشتر فرا می خواند، به دستفروشی می رسیم که فرهنگ می فروشد و جنس کالایش کاغذ است و جوهر. لابد کمی مکث می کنیم و درنگی. گفتم با این حساب چقدر درآمد داری؟ خیلی اصرار کردم تا بالاخره گفت حدود هفتصد هشتصد هزار تومان که سهم خودش حدود دویست هزار تومان است. گفتم با این مقدار خرج و دخلت می خواند که گفت هر چه باشد از دزدی بهتر است. ساعت حدود 10/30 شب بود که در هیاهوی جمعیتی که برای خرید و تفریح در این چند روزه تعطیلی به خیابانها سرازیر شده بودند مشتی کتاب که خیلی مرتب کنار خیابان چیده شده بودند توجهم را جلب کرد. با یک نگاه اجمالی می شد فهمید که کتابها از نوع کتابهای کمیابی هستند که کمتر در بازار نشر یافت می شوند و یا شاید دیگر تجدید چاپ نشده اند. از دیوان ایرج میرزا و کتابهای شریعتی تا داستانهای هدایت و چوبک تا رمانهای قدیمی وکتابهای تاریخی و مذهبی و گاهی هم مجلات تاریخ گذشته لاتین. اما همه را منظم چیده بود و روی همه کتابها را با پوشش نایلنی پوشانده بود تا گرد و غبار عبور بی مهابای عابران بر کتابها ننشیند. من هم داشتم مثل بقیه از کنارش رد میشدم که گفتم شاید بد نباشد چند کلمه ای با او صحبت کنم. اولش خیلی محتاط بود و از حرف زدن می ترسید.می ترسید همین کاسبی مختصرش اگر به گوش این و آن برسد تعطیل شود. بالاخره بعد از کلی قول و قرار که با هم گذاشتیم کنار خیابان روی جدول ها نشستیم و گپ زدیم. خیلی تعجب کردم وقتی گفت که مهندس عمران است و از بیکاری مجبور شده کنار خیابان بساط کند. گفت برای کار کردن در رشته تحصیلی اش احتیاج به پول و پارتی دارد و هیچکدام را نداشته است که کارش راه بیافتد. کار جالبی کرده بود و کتابها را حتی اجاره می داد میگفت با این روش تعداد بیشتری می توانند از کتب استفاده کنند. حتی می شد کتاب را بخری و ظرف یک روز پس بیاوری و کتاب دیگری ببری اصلا یک کتابخانه عومی کوچک راه انداخته بود. گفتم با این حساب چقدر درآمد داری؟ خیلی اصرار کردم تا بالاخره گفت حدود هفتصد هشتصد هزار تومان که سهم خودش حدود دویست هزار تومان است. گفتم با این مقدار خرج و دخلت می خواند که گفت هر چه باشد از دزدی بهتر است. گفتم چرا کتاب؟ گفت که نمی تواند خیلی غیر فرهنگی باشد! بعد کم کم درد دلش باز شد و گفت که مستاجر است و به سختی اجاره اش را می پردازد. نمی خواست خیلی وارد حوزه خصوصی زندگی اش شوم.مرتب تاکید می کرد که فایده این صحبتها چیست و وقتی از اثرات مثبتش می گفتم با لحن نا امیدانه ای می خندید. از اینکه نمی تواند مغازه ای اجاره کند و کاسبی کند دل خونی داشت. می گفت اجاره ها آنقدر بالا است که توان پرداخت آن را ندارد. باز گفت که شغلش فرهنگ فروشی نیست و دارد فرهنگ عرضه می کند. وقتی قرار شد با مسئولین چند کلمه ای حرف بزند و بگوید برای او چه کاری باید بکنند گفت که لازم نیست برای او کاری انجام دهند. گفت اگر آنها برای جامعه کار کنند و درست کار کنند مشکلات او هم خود به خود حل خواهد شد. شاید این رویکرد به مشکلات از یک کتابفروش کنار خیابان بعید باشد که هست اما او یک دستفروش معمولی نبود. درس خوانده بود، به سختی و تا دیر وقت کار می کرد آنهم نه هر کاری، کتاب می فروخت. مشتری آمده بود و باید به مشتری می رسید، مقداری چانه زد و بالاخره کمی بالا و پایین کتابی را فروخت و همچنان عابران بی مهابا از کنار ما رد می شدند.